18 феврал 2026, Тошкент вақти: 03:05
Human Rights Watch: Ўзбекистонда пахта ва буғдой етиштирувчи фермерлар эксплуатацияга учрамоқда
Тошкент шаҳри атрофидаги пахта қабул қилиш пункти ишчилари. 2023 йил сентябрь.
Human Rights Watch ва Ўзбек инсон ҳуқуқлари форуми Ўзбекистонда пахта ва буғдой етиштириш тизими бўйича қўшма ҳисобот эълон қилди. Унда айтилишича, ҳукумат пахта теримида давлат томонидан ташкил этилган оммавий мажбурий меҳнат амалиётини тўхтатган бўлса-да, амалдаги тизим фермерлар учун эксплуатация хавфини сақлаб қолмоқда.
Ҳисобот муаллифлари фермерлар давлатдан ижарага олинган ерларда белгиланган ҳосил режасини бажаришга мажбур эканини қайд этади. Режа бажарилмаган тақдирда ер ижарасини бекор қилиш каби жазо чоралари қўлланиши мумкин. Шунингдек, айрим ҳолатларда кластерлар тўловларни кечиктириши ёки тўлиқ ҳисоб-китоб қилмаслиги таъкидланган.
Халқаро ҳамжамиятга чақириқ
Human Rights Watch халқаро ҳамкорлар ва мамлакатда фаолият юритаётган халқаро молия институтларини Ўзбекистон ҳукуматини пахта ва дон секторига давлатнинг ихтиёрий ва мажбурий аралашувини тўхтатишга чақиришга ундади.
Ташкилотнинг Марказий Осиё бўйича маслаҳатчиси Михра Риттман шундай деди: “Пахта ва буғдой етиштирувчи фермерлар эксплуатация ва мажбурлаш шароитида ишлаётгани қабул қилиб бўлмайди. Халқаро ҳамкорлар, молиявий институтлар ва аграр секторга сармоя киритишни режалаштираётган инвесторлар ўз таъсиридан фойдаланиб, фермерларнинг ҳуқуқларини ҳақиқатан ҳимоя қиладиган ислоҳотларга эришишга ёрдам бериши керак”.